עבודה גלויה או סמויה עם הקלפים

קיימות שתי אפשרויות לעבודה עם הקלפים:
- כשהחבילה הפוכה ולא רואים את הקלפים - קלפים סמויים.
- כשהחבילה פתוחה ופרושה והקלפים גלויים.
שתי האפשרויות לעבודה עם הקלפים יוצרות דינאמיקה מאוד מעניינת ומשיגות, בסופו של דבר, את אותה מטרה, אולם לכל אפשרות יתרונות וחסרונות:

 

עבודה עם קלפים גלויים
 

 יתרונות:

- מניעת התנגדויות: הבחירה הסמויה עלולה לגרום להרבה אנשים, בדרך כלל אלו המאופיינים בחשיבה לוגית או אלו הצריכים להרגיש שהם בשליטה, להתנגדות מאוד גדולה שתגרור קושי בשיתוף פעולה עם התהליך. כאשר הקלפים גלויים אנו מראש מנטרלים את ההתנגדות ואת החשש מהלא נודע.

- בחירה מודעת: כשחבילת הקלפים גלויה המשתתף למעשה בוחר את תוכן הקלף איתו הוא רוצה לעבוד. מהלך הבחירה המודעת הוא תהליך מרתק המאפשר התבוננות בעצם הבחירה והשאלות שעולות סביב הבחירה המודעת של הקלף מאפשרות דיאלוג פורה. מומלץ להעלות שאלות כמו: האם אנו בוחרים קלף לפי מה שנוח לנו? האם הבחירה היא לפי המילה או לפי התמונה שעל הקלף? האם הצבעוניות של הקלף גם שיחקה תפקיד בבחירה?

 

חסרונות:

- זמן: למרות שלכאורה מדובר בעניין טכני, בחירה גלויה גוזלת הרבה יותר זמן כי המשתתפים עורכים שיקולים ומתלבטים באיזה קלף לבחור. עבודה עם קלפים גלויים מתאימה לסיטואציות בהן פקטור הזמן לא מהווה מגבלה.

- מודעות אוטומטית: תהליך הבחירה הגלויה נעשה מתוך מקום תודעתי מוכר וידוע, ובדרך כלל לא מאפשר לסוגיות שלא נמצאות בהכרה ובאוטומט שלנו לצוף על פני השטח.עבודה עם קלפים סמויים
 

יתרונות:

- שחרור שליטה: כאשר הקלפים אינם חשופים הבחירה היא אקראית, ולכן ברוב המקרים, הקלף שהמשתתף שולף מחבילת קלפים סמויה הוא לאו דווקא הקלף בו היה בוחר אילו החבילה הייתה גלויה. עקרון האקראיות מאפשר שחרור מהשליטה שנגזרת מבחירה גלויה ומפגיש את המשתתף עם מקומות פחות מוכרים ומודעים המאפשרים לו להיפתח לנקודות מבט נוספות על חייו, שלא נמצאות בטווח הראיה שלו.
- בחירה אקראית של קלפים מציפה ברוב הפעמים את הנושא האמיתי שנמצא מתחת לפני השטח ומחכה להתגלות.
 היא מוציאה משמשתתפים תגובות חזקות ומפתיעות לפעמים את כדי פריצה בבכי או בצחוק מתגלגל.

- מהניסיון שלנו, אפשר לקשר כל קלף לכל נושא מהחיים. הבחירה הסמויה הרבה פעמים יוצרת תחושה מפתיעה ואפילו "מיסטית" של – " אני לא מאמין שזה הקלף שיצא לי. זה מתאים לי בול!"


חסרונות:

- כאמור, ישנם אנשים שעבורם פעולה אקראית מתנגשת עם הנטייה הלוגית שלהם, ועל כן היא עלולה לעורר התנגדויות. כאשר נוצרת התנגדות על עצם בחירת הקלף, המשתתף עלול להיחסם ולהסגר ובכך פספסנו את כל הפוטנציאל הגלום בעבודה עם הערכה.

 

 

להזמנת משחק האימון

 

לפרטים על סדנאות חוויתיות

 

לפרטים נוספים על משחק האימון

 

להנחיות ודוגמאות

 

 

 

 

אנו אוספים ומפתחים רעיונות חדשים
כל הזמן ונשמח לחלוק אותם עמכם.
הצטרפו לקבלת עדכונים בחינם:

 
אימייל*
 
 
שם*
 
 

 

 

 

 

Identity Websites, E-commerece and Advanced Portals
סמדר מיכל גרניט Michal Granit Design